Szkolenie nauczycieli w ramach programu Erasmus + w Borgo na Korsyce

Drugie spotkanie nauczycieli w ramach projektu Erasmus + odbyło się w dniach 13-19 maja 2016r. w miejscowości Borgo na Korsyce.

Spotkanie nauczycieli z pięciu szkół partnerskich miało charakter szkoleniowy, a program obejmował m.in. obecną sytuację zasobów w Europie, wpływ środków ochrony roślin na środowisko, strategie ochrony i efektywnego wykorzystania zasobów na Korsyce, metody formalne i nieformalne kształcenia uczniów w zakresie ochrony środowiska oraz efektywnego wykorzystania zasobów odnawialnych.

W ramach szkolenia nauczycie odwiedzili Krajowy Instytut Badań Agronomicznych (Institut National de Recherche Agromique) INRA w miejscowości San-Giuliano, gdzie zapoznali się z badaniami prowadzonymi na różnych odmianach drzew cytrusowych oraz poznali różne sposoby nawadniania. Nauczyciele mieli również możliwość zobaczyć Rezerwat Naturalny i staw Biguglia o długości 11 km, stworzony w celu ochrony naturalnych siedlisk ptactwa wodnego. W stawie tym wody słodkie mieszają się z wodami morskimi. W ramach szkolenia nauczyciele zapoznali się z funkcją żywopłotów zakładanych wśród upraw rolnych oraz skutkami stosowania środków ochrony roślin. Uczestniczyli w tworzeniu żywopłotów dzielących kwatery upraw cytrusów oraz poznali trendy projektowania ogrodów w klimacie śródziemnomorskim.

Korsykanie, w równym stopniu co o swój korsykański język i tradycję, dbają o naturę. Park Krajobrazowy chroni 40 proc. powierzchni wyspy.

Podczas pobytu uczestnicy szkolenia mieli okazję zobaczyć ogród Romieu w Bastii, gdzie poznali najciekawsze gatunki korsykańskiej flory, a także park Saleccia z wyjątkowymi kolekcjami roślinnymi, który jednocześnie jest miejscem wypoczynku, odkryć i inspiracji.

Oprócz zagadnień zawodowych nauczyciele mieli możliwość zapoznania się z kulturą, historią i zabytkami wyspy Korsyki.

Miasto Bastia stanowiło niegdyś siedzibę genueńskiego gubernatora oraz było najważniejszym miastem na Korsyce. W niedawno odnowionym genueńskim Pałacu Gubernatora znajduje się Muzeum Etnograficzne. W centrum dzielnicy Terra Vecchia jest malowniczy stary port, pełniący obecnie funkcję portu jachtowego, nad którym góruje kościół pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. Jego piękna barokowa fasada z wysokimi wieżami jest symbolem miasta.

Szczególnym miastem jest Corte - mimo, że niewielkie, odegrało dużą rolę w historii Korsyki. Jako, że było położone w trudno dostępnych górach i daleko od wybrzeża, stanowiło centrum korsykańskiej walki o niepodległość – pełniło rolę tajnej stolicy. Miasto było siedzibą Pascala Paoli, bohatera korsykańskiej walki o niepodległość, który założył tu również uniwersytet.

Innym ciekawym miejscem na wyspie jest Ile Rousse. Nie jest to typowe miasto korsykańskie, jego palmy, strojne sklepy, schludne ogródki kwiatowe przypominają raczej francuską Rivierę. Przedstawiciele szkół z Polski, Hiszpanii, Włoch i Rumunii mieli również możliwość podziwiania talentów muzycznych uczniów i nauczycieli Liceum Agricole w Borgo. Zorganizowany przez gospodarzy Francji wieczór piosenki korsykańskiej był niezapomnianym przeżyciem artystycznym.