"Innowacyjne strategie kształcenia młodzieży w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów odnawialnych" - Technikum Leśne w Brynku

W dniach 7 - 11 października 2016 r. Technikum Leśne w Brynku było gospodarzem kolejnego już spotkania realizowanego w ramach projektu Erasmus + pt. "Innowacyjne strategie kształcenia młodzieży w zakresie efektywnego wykorzystania zasobów odnawialnych". Odwiedzili nas uczniowie oraz nauczyciele z Rumunii, Korsyki, Hiszpanii oraz Włoch. Spotkanie z partnerami miało charakter szkoleniowy i obejmowało zarówno  teoretyczne jak i praktyczne zagadnienia dotyczące zasobów odnawialnych.
Pierwszego dnia goście zostali uroczyście przywitani przez dyrektora szkoły p. Ireneusza Gudowicza oraz społeczność szkolną. Po zakończeniu części oficjalnej  Zespół Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Brynku wykonał kilka utworów muzycznych. W dalszej części programu została przedstawiona prezentacja multimedialna na temat historii szkoły, następnie goście zwiedzili pałac, budynek szkolny oraz ogród botaniczny.
Popołudniu pod przewodnictwem pana Podleśniczego z Nadleśnictwa Brynek bacznie obserwowali i podziwiali uroki lasu. Poznali walory ścieżki edukacyjnej oraz fotografowali ciekawe elementy krajobrazu leśnego. W trakcie rozmowy z leśnikiem zadawali wiele pytań, wykazując dociekliwą i aktywną postawę badawczą.
Uczniowie oraz nauczyciele szkół partnerskich  zwiedzili Elektrownię Połaniec, która jest jednym z największych polskich producentów energii odnawialnej, dzięki instalacji współspalania biomasy z węglem kamiennym.
W ramach programu goście odwiedzili Tartak Olczyk - jeden z największych zakładów przemysłu drzewnego w Polsce. Zapoznali się z pracą nowoczesnych linii produkcyjnych tarcicy, płyt klejonych i peletu drzewnego. Nowoczesny, wciąż rozwijający się zakład zrobił na naszych partnerach ogromne i pozytywne wrażenie.
Program szkoleniowy obejmował także wizytę w Nadleśnictwie Wisła gdzie młodzi ludzie bliżej poznali polskie środowisko przyrodnicze, zobaczyli jak wygląda początek produkcji leśnej na szkółce. Odwiedzili  Wolierową Hodowlę Głuszców dzięki czemu zaznajomili się z historią ochrony  jednego z najpiękniejszych i najbardziej zagrożonych gatunków w Polsce.
Goście zobaczyli również Elektrownię Wodną Porąbka - Żar wykorzystującą jako zbiornik dolny Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Międzybrodziu Bialskim, natomiast górny zbiornik (całkowicie sztuczny ) wybudowany jest na szczycie góry Żar. O lokalizacji elektrowni zadecydowały wyjątkowo korzystne warunki topograficzne, a bliskość gór i jeziora sprawia, że jest jedyną w swoim rodzaju atrakcją turystyczną.
W ramach szkolenia zoorganizowany został konkurs na plakat pt. „ENERGIA ODNAWIALNA I OCHRONA ŚRODOWISKA”, który realizowany był w trzech sferach: „Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii”, „Ochrona środowiska“, oraz „Zielona energia i zdrowe środowisko“. Uczniowie zostali podzieleni na zespoły, które miały za zadanie wykonanie plakatu na każdy z podanych tematów przy użyciu produktów z odzysku. Osoby biorące udział w konkursie wykazały się dużą pomysłowością i niezwykłą  kreatywnością.
Oprócz zagadnień zawodowych nasi goście mieli możliwość zapoznania się z kulturą, historią i zabytkami naszego kraju. Odwiedzili dawną stolicę Polski – Kraków, gdzie zobaczyli   najważniejsze jej zabytki: Katedrę na Wawelu z Kryptą Wieszczów Narodowych i Dzwonem Zygmunta, dziedziniec Zamku Królewskiego, Kościół Mariacki oraz Sukiennice. Nasi goście podkreślali, że są pod wrażeniem Krakowa i zawsze będą pamiętać tę niesamowitą wycieczkę. Innego dnia odwiedzili  Kopalnię Soli w Wieliczce, jeden z najcenniejszych zabytków kultury materialnej i duchowej na ziemiach polskich, obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Wizyta naszych partnerów była bardzo owocna, pozwoliła nam na wymianę doświadczeń i zacieśnianie więzi z Europą.