Wizyta uczniów z CFPPA z Mirecourt w Technikum Leśnym w Brynku

Od 15 do 22 października 2016 roku gościliśmy w Brynku młodych leśników ze szkoły  CFPPA z Mirecourt we Francji. Podczas pobytu francuscy uczniowie mieli okazję nie tylko poznać sposoby prowadzenia gospodarki leśnej w Polsce, ale również odkryć szeroko rozumianą kulturę kraju.
            Wizyta rozpoczęła się od przybliżenia gościom struktury polskich lasów, metod prowadzenia gospodarki leśnej. Uczniowie odwiedzili salę dydaktyczną zlokalizowaną przy Nadleśnictwie Brynek oraz pobliski las. W czasie spaceru mieli okazję poznać podstawowe zasady hodowli lasu i zobaczyć jej efekty. Poznali nie tylko sposoby gospodarowania zasobami leśnymi, ale także społeczną rolę Lasów Państwowych.
            Zalety małych szkółek gruntowych zostały przedstawione młodzieży podczas zwiedzania szkółki leśnej Brzeźnica.
            Kolejnym interesującym punktem pobytu była wizyta w Nadleśnictwie Wisła, gdzie goście zapoznali się z funkcjonowaniem szkółki leśnej na terenie górskim oraz jej możliwościami produkcyjnymi.  Ponadto, wysłuchali ciekawego wykładu na temat historii głuszca w Polsce i poznali powody, dla których powstała hodowla tego rzadkiego gatunku ptaków w Wiśle. Uczniowie mogli także zobaczyć głuszce w wolierze pokazowej. Wraz z przedstawicielem Nadleśnictwa Wisła dyskutowano o naturalności polskich lasów i możliwościach wykorzystania ich potencjału.  Przedstawione im zostały nowe metody hodowli i ochrony lasu, opracowane wskutek szkód, jakie wyrządził w ostatnich latach kornik drukarz w beskidzkich świerczynach.
            Podczas pobytu na terenie Nadleśnictwa Wisła młodzież odwiedziła również Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej – Dzielcu, gdzie mogła podziwiać dioramę, przedstawiającą panoramę beskidzką z najbardziej charakterystycznymi dla tutejszej przyrody gatunkami fauny i flory. Goście zwiedzili również działającą w piwnicach szkółkę malarską Pani Iwony Konarzewskiej, a także zapoznali się z zakrojoną na szeroką skalę działalnością edukacyjną ośrodka, związaną z szeroko rozumianą ekologią oraz historią.
            Pobyt w Wiśle wykorzystano również na zapoznanie francuskiej młodzieży z tradycjami pasterskimi, góralską kulturą muzyczną oraz produkcją owczych serów, takich jak bundz, bryndza czy oscypek.
            Podczas pobytu w Polsce, uczniowie z Mirecourt mieli okazję porównać funkcjonowanie lokalnego tartaku w Tworogu oraz jedego z największych w Polsce, nowoczesnego tartaku w Murowie.
            Ponadto, w czasie wizyty na terenie Nadleśnictwa Kluczbork, w Lasowicach Małych zwiedzili Wyłuszczarnię Nasion, gdzie przedstawiono im technologię pozyskiwania nasion buka, dębu i sosny, wyłuszczania ich oraz magazynowania. Oprócz tego, goście zapoznali się z głównymi zadaniami Stacji Kontroli Nasion, m.in. wykonywaniem analiz czystości, zdolności kiełkowania i wilgotności nasion czy badaniem prób materiału siewnego z partii kwalifikowanych w danym roku.
            Uczniom szkoły leśnej z Mirecourt stworzono również okazję poznania kultury i historii Polski. Podczas wizyty w Krakowie zobaczyli Katedrę na Zamku Wawel, dziedziniec królewski, a także najważniejsze atrakcje turystyczne w okolicy krakowskiego rynku. Poza tym, zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
            Wizyta francuskich uczniów w Brynku stworzyła możliwość zaprezentowania lasów, ich funkcjonowania, zagospodarowania i wykorzystywania zasobów, jak również ukazała walory Polski jako kraju z możliwościami i bogatą historią.