Praktyka zawodowa w Mirecourt we Francji

Od 24 września do 2 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły w ramach długoletniej współpracy odbyli praktykę zawodową w Mirecourt we Francji.
26 października w poniedziałek oglądaliśmy w miejscowości Foug wielki rębak, kruszący na drobne kawałki kłody i dłużyce o średnicy nawet  do 1m. Wielkość maszyny oraz hałas, gdy pracowała, były współmierne. Zrębki są we Francji popularnym rodzajem opału. W ostatnim czasie obserwuje się masowe zamieranie jesionów, drewno to często jest surowcem przeznaczonym do zrębkowania. Popołudniu zostaliśmy oficjalnie przywitani przez władze miasta Mirecourt. Wieczór spędziliśmy w Nancy, spacerując po pięknym rynku z pomnikiem  Króla Stanisława Leszczyńskiego i po cudownym parku miejskim.
27 października we wtorek zwiedziliśmy okolice Mirecourt, Neuveville - miejscowość z tradycyjną zabudową gospodarczą, malutkim placem kościelnym i zabytkową pralnią miejską, która jest otoczona winnicami. W południe zobaczyliśmy budynek nowoczesnej konstrukcji z drewna daglezji – college Mirecourt. Uczestniczyliśmy w lekcji  historii regionu. Muzealne popołudnie było połączeniem odkrywania muzycznych tajemnic i jednocześnie świetną zabawą.
28 października w środę odwiedziliśmy tartak i spotkaliśmy się w lesie z francuskimi uczniami oraz instruktorami. Popołudniu spacerowaliśmy uliczkami antycznego miasteczka Plombier.
W czwartek i w piątek w mieście Besancon zwiedzaliśmy cytadelę, której początki sięgają czasów rzymskich a świetność i rozgłos zyskała w czasach napoleońskich. Podziwialiśmy piękne widoki: skały wapienne, jaskinie, wzgórza, kaniony rzek i wodospady. Odbyliśmy rejs po rzece Les Dubs, stanowiącej granicę między Francją a Szwajcarią. Francuska  jura przypomina Wyżynę Krakowsko-Częstochowska, tyle że w skali makro.
Zapraszamy do galerii.