IX Forum Humanistów Szkół Leśnych

Nasza uczennica w finale konkursu wiedzy o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta!

Technikum Leśne w Zagnańsku po raz kolejny zorganizowało spotkania humanistów – miłośników literatury, kultury i języka polskiego.

Forum odbyło się w dniach od 24 do 26 października 2018 r. Na zaproszenie odpowiedzieli uczniowie wraz z opiekunami ze szkół leśnych z Białowieży, Brynka, Leska i Rogozińca, Milicza, Biłgoraju, Goraja, Starościna i Warcina.
Forum Humanistów to tradycyjnie: konkursy, wycieczki, spotkania z ciekawymi ludźmi oraz integracja uczniów.

Naszą szkołę reprezentowali: Wanessa Blizna i Ada Taranek z klasy II b oraz Wiktor Feliks z klasy II a.

W tym roku tematem przewodnim Forum ze względu na obchody Roku Zbigniewa Herberta były zagadnienia związane z życiem i twórczością tego wybitnego polskiego poety.

Pierwszą atrakcją spotkania humanistów był Konkursu wiedzy o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta.

Następnie uczestnicy Forum odwiedzili „Świętokrzyski Sztetl” Ośrodek Edukacyjno-Muzealny w Chmielniku, tam mieli możliwość poznania życia codziennego chmielnickich Żydów, uczyli się piec macę, a także wzięli udział w warsztatach dotyczących Holokaustu.

W drodze powrotnej do Zagnańska uczniowie ze szkół leśnych z całej Polski obejrzeli dęba Bartka, zwracając uwagę na sposób ratowania prastarego drzewa.

Po południu odbył się kolejny konkurs - Konkurs Poprawności Językowej, tym razem zadaniem uczestników było wykazanie się znajomością zagadnień gramatycznych.

Trzeba przyznać, że dzień był pełen atrakcji i wyzwań, dlatego wszystkim uczestnikom Forum należała się nagroda. Wieczorem młodzież oraz opiekunowie udali się Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl „Szalone nożyczki” Paula Pörtnera w reżyserii Jerzego Bończaka.
26 października, w piątek uczniowie prezentowali przygotowane w ciągu dwóch dni scenki z dzieł polskich klasyków
w ramach konkursu „Bawimy się w teatr”.

Przewodniczącym jury była pani Małgorzata Oracz - aktorka Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.

Pani Małgorzata Oracz przeprowadziła również warsztaty dotyczące poprawnej emisji głosu.

Podsumowanie IX Forum Humanistów 2018 nastąpiło w czasie gali wręczenia nagród.

Uroczystość rozpoczęła pani Dyrektor Anna Kowalska, przypominając, że Technikum Leśne w Zagnańsku w roku 2018 obchodzi 50 rocznicę powstania szkoły, następnie uczniowie klas drugich zaśpiewali specjalnie na tę okazję napisaną piosenkę „Bo 50 lat minęło…”.

Przed wręczeniem nagród młodzież z klas pierwszych zaprezentowała przedstawienie upamiętniające sylwetkę Zbigniewa Herberta.

Nagrody, dyplomy i podziękowania wręczali pan Marek Miazga - Nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk oraz pani Anna Kowalska – dyrektor TL w Zagnańsku.

A oto lista laureatów:

Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta

• I miejsce – Maria Kreń (Zespół Szkół Leśnych w Goraju)

• II miejsce – Aleksandra Świć (Zespół Szkół Leśnych w Białowieży)

• III miejsce – Wanessa Blizna (Zespół Szkół Leśnych w Brynku).

Już za rok młodzi humaniści będą mieli na nowo możliwość pokazania swoich talentów podczas Jubileuszowego X Forum Humanistów!