Numer telefonu

+48 32 285 74 18

Email

sekretariat@tlbrynek.edu.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

W dniach 18-26 maja nasi uczniowie odbyli praktykę zawodową w CFPPA w Mirecourt we Francji. Podczas pobytu uczniowie mieli okazję nie tylko poznać sposoby prowadzenia gospodarki leśnej, ale także zaznajomić się z miejscami ważnymi historycznie i kulturowo w rejonie Wogezów.

Podczas pięciodniowego wyjazdu młodzież z Brynka zapoznała się z prowadzeniem gospodarki leśnej na terenach chronionych ze względu na występowanie na nich okopów, schronów i innych pozostałości po pierwszej wojnie światowej. Poznali funkcjonowanie leśnictwa na którym wciąż zalegają materiały wybuchowe i pociski po wielkiej bitwie pod Verdun. Tego samego dnia mieli okazję zobaczyć Fort Douaumont – największy fort w okolicy Verdun oraz mauzoleum i cmentarz wojskowy, na którym spoczywa ponad 16 tysięcy żołnierzy. Miejsce to epatowało niezwykłą energią i cierpieniem setek tysięcy poległych żołnierzy francuskich i niemieckich.

Kolejne dni to znów wyjazdy do lasów francuskich. Zapoznanie się z prowadzeniem odnowienia naturalnego i dokonywanych w nim zabiegów (m.in. przez uczniów CFPPA), obserwowanie harvesterów przy pracy – z głowica ścinającą i pesetową do zabiegów w młodnikach, zaznajomieniem się z problemem zamierania świerczyn na skutek występowania kornika drukarza i drzewostanów liściastych ze względu na zmiany klimatyczne.

Ostatnie dni to zwiedzanie Nancy – miasta w którego rozwój przyczynił się nasz król Stanisław Leszczyński.

Tegoroczny pobyt we Francji uważamy za udany i nie możemy doczekać się wyjazdu za rok.

Rekomendowane wpisy

Skip to content