BĄDŹ NIEBIESKI!

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU 02.04.2021 r.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju u dzieci, młodzieży czy osoby dorosłej. Oznacza to, że u dotkniętych nim osób obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) należą co coraz częściej diagnozowanych jednostek chorobowymi w Polsce.

Biorąc pod uwagę specyfikę autyzmu – złożoność i zakres oddziaływania, stanowi on poważne wyzwanie szczególnie w wymiarze społecznym, a co za tym idzie kreuje potrzeby związane z podnoszeniem świadomości społecznej i edukacji w obszarach z nim związanych.

Autyzm jest czynnikiem silnie oddziałującym na rozwój człowieka. Czyni go nietypowym, szczególnie w tych najważniejszych obszarach takich jak: komunikacja, relacje społeczne, wyrażanie emocji, uczenie się, wzorce zachowań.

Przypomnijmy, że symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski. W tym roku ze względu na stan epidemii koronawirusa, nie możemy niestety zamanifestować swojej solidarności niebieskimi ubraniami w szkole, czy pracy. 2 kwietnia ubierzmy się na niebiesko w domu, zróbmy kompozycję z niebieskich przedmiotów, stwórzmy plakat – zróbmy zdjęcie i opublikujmy je np. w  swoich mediach społecznościowych na znak solodarności.  Możecie publikować swoje zdjęcia z niebieskim przekazem! „Zapal się niebiesko dla autyzmu” – możecie    2 kwietnia zapalić niebieskie światełka, lampkę i również zrobić zdjęcie!

PAMIĘTAJMY!!!

„Nie zarażę Cię autyzmem, ale mogę optymizmem” a „Zrozumienie” i „Akceptacja” tak ważne i tak bardzo potrzebne … dla zmiany na lepsze.

Hanna Penz