Numer telefonu

+48 32 285 74 18

Email

sekretariat@tlbrynek.edu.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

8  lutego 2022r. obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Podobnie jak w zeszłym roku, hasłem przewodnim Dnia Bezpiecznego Internetu (DBI) jest  #DziałamyRazem

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W Polsce od 2005 r. organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

Bezpieczny internet – 15 zasad, które warto znać, a ich zastosowanie pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo w sieci.

1. Nie otwieraj maili od podejrzanych nadawców.

Cyberprzestępcy mogą zainfekować komputer swojej ofiary nawet na skutek samego wyświetlenia przez nią grafik dołączonych do wiadomości mailowej. Warto zatem jak najszybciej usuwać maile od nieznanych i wzbudzających podejrzenie nadawców.

2. Nie klikaj w reklamy pojawiające się na pulpicie czy w przeglądarce.

Do infekcji wirusem, trojanem,  i innymi szkodliwymi programami może także dojść na skutek kliknięcia w pojawiającą się reklamę. Dlatego warto ignorować tego typu wyskakujące okna i jak najszybciej przeskanować system programem antywirusowym.

3. Twórz trudne do odgadnięcia hasła.

Chcąc zadbać o bezpieczeństwo w sieci, należy w jak największym stopniu utrudnić cyberprzestępcom proces rozszyfrowywania haseł – np. do systemu bankowości elektronicznej, poczty, routera czy sieci Wi-Fi. Przede wszystkim warto pamiętać, aby nie używać tych samych loginów i haseł w różnych miejscach sieci. Wyjątkowo łatwe do odgadnięcia są hasła w formie daty urodzenia, imienia czy innych krótkich słów. Znacznie więcej czasu zajmie hakerowi rozszyfrowanie hasła składającego się z wielu znaków – liczb, małych i wielkich liter oraz symboli specjalnych.

4. Pamiętaj o regularnych aktualizacjach.

Bezpieczeństwo w internecie w ogromnym stopniu zależy od tego, jak często użytkownik aktualizuje system operacyjny, oprogramowanie antywirusowe, a także wszystkie zainstalowane aplikacje.

5. Korzystaj z zapory sieciowej firewall.

Zapora sieciowa, zwana również ogniową, to system chroniący komputer znajdujący się w sieci LAN przed nieuprawnionym dostępem z zewnątrz. Firewall monitoruje ruch sieciowy oraz filtruje niebezpieczne połączenia przychodzące i wychodzące. Stanowi więc barierę przed różnego typu zagrożeniami internetowymi.

6. Nie zapominaj o wylogowaniu się z serwisów.

Po zakończeniu korzystania z serwisu wymagającego logowania się należy niezwłocznie skorzystać z opcji wylogowania. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku korzystania z sieci współdzielonych z innymi użytkownikami. Dzięki wylogowaniu się zmniejszamy ryzyko, że poufne dane zostaną przejęte przez osobę trzecią.

7. Podawaj swoje poufne dane jedynie na stronach z certyfikatem SSL.

Jeżeli podajesz w internecie swoje dane – np. rejestrujesz się, wypełniasz formularze elektroniczne czy kupujesz w sklepie online – upewnij się wcześniej, czy dany serwis został zabezpieczony za pomocą protokołu https. Sprawdzisz to, klikając w symbol kłódki, znajdujący się obok adresu strony w przeglądarce. Jeżeli serwis posiada certyfikat SSL, wtedy otrzymasz komunikat „Połączenie jest bezpieczne”.

8. Pobieraj pliki i programy jedynie z zaufanych źródeł.

Jednym z najczęstszych powodów infekcji komputera szkodliwym oprogramowaniem jest pobieranie plików z nielegalnie działających stron. Ściągaj pliki jedynie z zaufanych i legalnych źródeł, których wiarygodności jesteś pewien.

9. Sprawdź, czy razem z programem nie instalujesz dodatkowych narzędzi.

Często się zdarza, że podczas instalowania legalnego i przydatnego programu można w pakiecie zainstalować szkodliwe narzędzia firm trzecich. Dlatego powinniśmy dokładnie czytać wyświetlane przez kreator instalacji komunikaty i nie godzić się na wgrywanie dodatkowych komponentów.

10. Korzystaj z różnych adresów e-mail.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa w sieci warto używać kilku adresów mailowych. Najlepiej założyć nową skrzynkę przeznaczoną do zakupów internetowych oraz rejestracji w różnych serwisach. Nie należy takich operacji dokonywać ze swojego głównego konta, ponieważ użytkownik naraża się w ten sposób na przejęcie poufnych danych.

11. Twórz kopie zapasowe i zapisuj je w różnych miejscach.

W wyniku działań cyberprzestępców możesz bezpowrotnie utracić wszystkie cenne dane zapisywane na dysku komputera. Dlatego warto pamiętać o systematycznym wykonywaniu kopii zapasowych. Plików backup nie należy przechowywać na komputerze, lecz na zewnętrznych nośnikach danych (np. pendrive) oraz w wirtualnej chmurze.

12. Korzystaj z dobrego pakietu antywirusowego

Aby uchronić swoje urządzenie przed atakami hakerów, warto regularnie skanować system pod kątem obecności wirusów oraz innego typu złośliwego oprogramowania. Powinien być to program monitorujący w trybie rzeczywistym oraz usuwający różnego typu zagrożenia internetowe.

13. Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi

Jeżeli nie musisz, to nie łącz się z internetem poprzez publiczne, ogólnodostępne sieci Wi-Fi. W żadnym wypadku nie podawaj wtedy swoich poufnych danych.

14. Nie otwieraj plików zapisanych na zewnętrznych nośnikach przed ich przeskanowaniem.

Zanim otworzysz plik otrzymany na płycie CD, pendrive czy innym zewnętrznym nośniku, pamiętaj o jego przeskanowaniu programem antywirusowym. Pozwoli to uniknąć infekcji komputera szkodliwym oprogramowaniem.

15. Chroń nie tylko komputer, lecz także pozostałe urządzenia.

Jeżeli logujesz się do sieci na różnych urządzeniach – nie tylko komputerze, lecz jednocześnie na laptopie czy tablecie – wtedy ochrona samego komputera może okazać się niewystarczająca.

Życzymy tylko bezpiecznego korzystania z sieci!

Pedagog szkolny
Hanna Penz


ed. Artur Kanawka

Rekomendowane wpisy

Skip to content