Numer telefonu

+48 32 285 74 18

Email

sekretariat@tlbrynek.edu.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

Informacje o zespole do 2000 r.

Zespół Sygnalistów Myśliwskich w Brynku powstał w latach 70-tych jako jedna z pierwszych grup tego typu w powojennej Polsce. Jego założycielem był nauczyciel łowiectwa Roman Jeleniak. Do osób, które szkoliły sygnalistów w tamtym okresie należał także przedstawiciel Wojewódzkiej Rady Łowieckiej pan Stanisław Cenkier.
W latach 70-tych i 80-tych kilkuosobowy zespół, grający na małych rogach myśliwskich, uczestniczył w różnych uroczystościach szkolnych i imprezach środowisk łowieckich. W zespole sygnalistów byli: Kazimierz Olech, który zajął w roku 1985 I miejsce solo na konkursie w Kikole oraz Marcin Karwot- zdobywca I miejsca solo w konkursie w Tucholi w 1990 r. W połowie lat 80-tych powstały w Polsce pierwsze konkursy sygnalistów myśliwskich o zasięgu ogólnopolskim. Zespół z Brynka zajmował czołowe miejsca na tych konkursach. Do bardziej znaczących sukcesów należą: pierwsze miejsce w Konkursie Sygnalistów Myśliwskich Szkół Leśnych w Gołubiu-Dobrzyniu (1988 rok) oraz drugie miejsce w Konkursie Sygnalistów w Pszczynie (1990 rok).
W roku 1995 opiekunem sygnalistów został Artur Kanawka absolwent Wychowania Artystycznego Instytutu Muzyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie.

Od 1996 roku odbywa się coroczny Ogólnopolski Konkurs Sygnalistów Myśliwskich „O róg Wojskiego”. Podczas pierwszego konkursu w Tucholi Adam Migurski – sygnalista z Technikum Leśnego w Brynku zajął pierwsze miejsce w solowej klasie mistrzowskiej. Takim samym sukcesem poszczycić się mogą: Marcin Zięba w kl. początkującej (Olsztyn 98) i Mateusz Branny w kl. średniozaawansowanej (Sieradz 99). Do największych osiągnięć zespołu należy drugie miejsce w klasie muzyki myśliwskiej na konkursach ogólnopolskich w Olsztynie i Sieradzu.
W konkursach regionalnych organizowanych w Pszczynie i Goczałkowicach „O róg Księcia Pszczyńskiego” oraz Opolu „Krainy Sudeckiej” od pięciu lat zespół zajmuje pierwsze miejsce w klasie mistrzowskiej.
Poza działalnością konkursową sygnaliści uczestniczą także w corocznej imprezie „Dni Kuchni Myśliwskiej” organizowanej przez hotel „Silesia” w Katowicach, mszach hubertowskich, jubileuszach łowieckich, polowaniach, spotkaniach leśników, uroczystościach szkolnych.

W dniach 27 – 29 IX 2000 Zespół Sygnalistów Technikum Leśnego w Brynku reprezentował województwo śląskie na międzynarodowej wystawie w Hanowerze „Expo 2000”.
W roku 2000 powstał drugi zespół Technikum Leśnego w Brynku. Składa się on w stu procentach z uczennic tej szkoły. Na piątym konkursie regionalnym w Opolu zespół sygnalistek zajął pierwsze miejsce w klasie początkującej. W 2002 r. grupa ta została wchłonięta przez zespół sygnalistów.

Lata 2001 – 2005

W zespołach sygnalistów TL Brynek zachodzą corocznie zmiany personalne. Wiąże się to z odchodzeniem absolwentów klas piątych, grających na rogach i dużym zainteresowaniem sygnałówkami uczniów, rozpoczynających edukację w naszej szkole. Problemem w nauczaniu młodzieży jest fakt, że szkoła w 2001 roku przeszła na czteroletni system kształcenia.
Do najważniejszych osiągnięć zespołowych sygnalistów TL w latach 2001 – 2005 należą: zdobycie wicemistrzostwa Polski w kategorii sygnałów klasy mistrzowskiej oraz mistrzostwo Polski w kategorii muzyki myśliwskiej podczas Ogólnopolskiego Konkursu Sygnalistów Myśliwskich w Wałbrzychu w 2002 roku.

Jako najlepszy solista tego okresu zasłynął Piotr Kasprzyk – absolwent szkoły z 2001 r. Zdobył tytuł mistrza Polski klasy mistrzowskiej w 2002r. Najlepszą sygnalistką była Anna Samol, która wywalczyła w Ciechocinku tytuł wicemistrza Polski 2001 roku w klasie średniozaawansowanej.

Zespół sygnalistów występował za granicą Polski: podczas Festiwalu Muzyki Myśliwskiej w Niederneukirchen (Austria) zorganizowanego z okazji jubileuszu tamtejszego zespołu (31 VIII – 3 IX 2001) oraz jako reprezentant województwa śląskiego podczas Targów Turystycznych w Berlinie 11 III 2005 roku. Należy dodać, że występy te nie doszłyby do skutku gdyby nie pomoc i zaangażowanie ze strony pani Moniki Mazur i pana Mieczysława Brannego.
Występy zespołu odbywające się cyklicznie to: oprawa muzyczna Dni Kuchni Myśliwskiej, czyli degustacja potraw myśliwskich w hotelu Silesia w Katowicach – imreza coroczna do 2003 roku; koncert jesienny – „Jesień muzyką malowana” organizowany od 2000 r. przez p. Różę Majsterkiewicz na terenie pałacu w Brynku i domu kultury w Koszęcinie; występy podczas dożynek wojewódzkich i powiatowych w Katowicach oraz Nakle Śląskim; „Pikniki Leśne” organizowane w Wiśle na początku wolnych dni majowych od 2000r. i Dni Ziemi w Brynku.

Poza imprezami cyklicznymi do najciekawszych występów można zaliczyć: dwudniowe „Dni Kuchni Myśliwskiej”, organizowane w hotelu „Patria” w Częstochowie – 2000r.; Naukowa Konferencja Anestezjologów w Szczyrku – 2001r. zakończoną biesiadą góralską w „Starej Karczmie – Drewutnia” w Wiśle – Czarne, podczas której grały cztery kapele góralskie i jeden zespół sygnalistów (pozdrowienia dla zaprzyjaźnionej kapeli góralskiej TORKA).; udział muzyczny w I Śląskiej Konferencji Szkół Promujących Zdrowie w Katowicach 6 III 2002, który zakończył się sukcesem, a jedna z pań biorących udział w spotkaniu zachwycała się szczupłością jednego z sygnalistów; występ podczas wręczenia nagród Izby Przemysłowo – Handlowej, okręgu Tarnowskie Góry w Brynku 31 VIII 2002r.; występ podczas jubileuszu 50-lecia Zespołu Akordeonistów Rudy Śląskiej – 25 X 2002r., gdzie przed występem zespołu z TL dawał popis kabaret „Rak” z Bercikiem Hanke.

W 2002r. trzech sygnalistów (Mateusz Branny, Arkadiusz Tokarz i Artur Kanawka) wystąpiło w nagraniu inscenizacji „Wigilii Leśników” dla programu TVP3 z cyklu „Co w lesie piszczy” w Leśnej Osadzie Edukacyjnej Nadleśnictwa Piotrków Trybunalski. Program wyemitowano w dzień Wigilii Bożego Narodzenia 2002r.

Zespół Sygnalistów TL Brynek występował corocznie podczas imprez typowo myśliwskich, leśnych i jeździeckich takich jak: „Pogoń za lisem” w Koszęcinie, Świerklanicu, Dąbrowie Górniczej, Brynku; jubileusze kół łowieckich, poświęcenia sztandarów, hubertusy, polowania zbiorowe oraz imprezy kynologiczne (III Regionalny Konkurs Psów Myśliwskich Częstochowa – Hucisko hotel Orle Gnizdo 6 X 2001r.; Mistrzostwa Świata Psich Zaprzęgów – „Wilcze Echa” Lubliniec 15 IV 2005r.)
W 2003 roku powstał II Zespół Sygnalistów, który zdobył na Regionalnym Konkursie w Tułowicach 5 VI 2004r. I miejsce w klasie początkującej.

Obecnie działają w szkole trzy zespoły. Klasy I-sze TL w III – dla początkujących, klasy II-gie w II – średniozaawansowanym, a klasy III-cie, V te i wybrane osoby z klas młodszych w I zespole – mistrzowskim. Od roku 2004 sygnaliści zawiązali współpracę ze szkolną drużyną PCK. Dzięki temu corocznie zespół występuje w imprezach związanych z pierwszą pomocą („Dzień Pierwszej Pomocy” w Katowicach – 31 V 2004r.; Rejonowe Mistrzostwa Sanitarne PCK – Brynek – 27 IV 2005r.).

Zespół sygnalistów od kilku lat reprezentuje szkołę podczas „Targów Edukacyjnych” w Tarnowskich Górach i Pyskowicach.

Skip to content