Numer telefonu

+48 32 285 74 18

Email

sekretariat@tlbrynek.edu.pl

Sekretariat

Pon-Pt: 07.00-15.00

W dniach 26 do 30 września grupa uczniów i nauczycieli z Technikum Leśnego w Brynku  miała okazję wyjechać do Estonii w ramach Programu Erasmus+. Było to już kolejne spotkanie w ramach programu Forest Boost zatytułowanego tym razem „Zrównoważone Leśnictwo w Europie”.    Uczniowie jak i nauczyciele mogli  zwiedzić szkołę partnerską, Luua Metsanduskool z miejscowości Luua – średnią szkołę leśną,  która kształci estońską młodzież na profilu technik leśnictwa, operatora maszyn i przewodnika po terenach naturalnych. Polacy byli zachwyceni parkiem maszyn bogatym w harvestery i forwardery oraz symulatory maszyn leśnych. Zaskoczył ich przyszkolny tartak oraz pracownie do naprawy elektryki, hydrauliki oraz mechaniki maszyn wielooperacyjnych. W ramach integracji uczniowie mogli odbyć zajęcia z geocachingu, wysłuchać referat profesora z Uniwersytetu w Tartu na temat zrównoważonego leśnictwa w Estonii oraz wygłosili samodzielnie przygotowane referaty dotyczący zrównoważonego leśnictwa w Polsce.
Młodzież zwiedziła dwa duże miasta Tallin oraz Tartu, ale przede wszystkim młodzi leśnicy mieli okazję zgubić się w estońskich lasach. Dzięki uprzejmości Lasów Państwowych Estonii uczniowie zobaczyli szkółkę leśną w Kullenga oraz przepiękne przyrodniczo torfowiska wysokie w Endla.
Pobyt był bardzo krótki, ale obfity w atrakcje. Współpraca będzie trwać na pewno dłużej i zaowocuje praktykami uczniów w Estonii.

Rekomendowane wpisy

Skip to content