W dniach 07 – 09 października 2022 roku w Zespole Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego w Brynku odbyły się XIII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Patronat honorowy nad zawodami objęły Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, które wraz z firmą Husqvarna były sponsorami głównymi zawodów. Patronat medialny sprawowały: Gazeta DRWAL, LAS POLSKI, GWAREK oraz portal tarnowskiegory.info, Stowarzyszenie Instruktorów Obsługi Maszyn Ogrodniczych i Leśnych oraz Kurier Tworowski.

Dodatkowymi atrakcjami, które czekały na odwiedzających Brynek w czasie trwania mistrzostw, były: degustacja produktów  „Dobre z Lasu” oraz pokazy sprzętu do wspinaczki drzewnej i rzeźbienia w drewnie w wykonaniu Pana Damiana Gacka. Uczestnicy i goście mogli podziwiać również rzeźbienie w lodzie i efekt końcowy, którym był wyrzeźbiony lodowy drwal z pilarką.

W mistrzostwach udział wzięło 9 drużyn ze szkół leśnych z całej Polski: Biłgoraja,  Goraja, Rucianego – Nidy, Starościna, Tucholi, Rogozińca, Leska, Zagnańska i Brynka. W konkurencjach brało udział 44 zawodników.

Zawody rozpoczęły się ścinką drzew na zrębie w Nadleśnictwie Brynek oraz biegiem leśnika w okolicznych lasach nadleśnictwa. Podczas biegu młodzież w 4-osobowych składach musiała przebiec dystans ok. 4 km i wykonać 14 trudnych zadań z zakresy leśnictwa, między innymi rozpoznając próbki drewna, szacując wiek drzew, ich wysokość i miąższość oraz wielkość powierzchni czy spadek terenu. Startujący zostali sprawdzeni z umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz zmierzyli się, z niełatwym zadaniem w konkursie „niespodzianka”, strzelaniem z łuku. Zwycięzcami Biegu leśnika zostali uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Brynku.

W drugim dniu zawodów uczniowie rywalizowali w konkurencjach wymagających sprawnego posługiwania się pilarką spalinową. Były wśród nich: zmiana łańcuch tnącego, przerzynki kombinacyjna i precyzyjna oraz okrzesywanie. Pierwsze miejsce w tych konkurencjach zajęła drużyna z Tucholi.

Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki XIII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych w klasyfikacjach ogólnej i indywidualnej.

W konkurencji BIEG LEŚNIKA (drużynowo)

I miejsce Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku
II miejsce Technikum Leśnego w Tucholi
III miejsce Zespołu Szkół Leśnych w Goraja

W kategorii PRACA PILARKĄ (drużynowo)

I miejsce Technikum Leśne w Tucholi
II miejsce Zespół Szkół Leśnych w Rucianem-Nidzie
III miejsce Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju

W klasyfikacji OGÓLNEJ Drużynowo (bieg leśnika + praca pilarką)

I miejsce Technikum Leśne w Tucholi
II miejsce Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku
III miejsce Zespół Szkół Leśnych w Biłgoraju

W konkurencji ŚCINKA DRZEW (indywidualnie)

I miejsce Mateusz Gawiński z Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu
II miejsce Przemysław Gałazka z Technikum Leśnego w Tucholi
III miejsce Łukasz Herbuś z Technikum Leśnego w Tucholi

W konkurencji ZMIANA ŁAŃCUCHA TNĄCEGO (indywidualnie)

I miejsce Przemysław Gałązka z Technikum Leśnego w Tucholi
II miejsce Karol Laskowski z Technikum Leśnego w Tucholi
III miejsce Jakub Molik z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju

W konkurencji PRZERZYNKA KOMBINACYJNA (indywidualnie)

I miejsce Karol Żebrowski z Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju
II miejsce Kacper Gut z Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem- Nidzie
III miejsce Jan Niekrasz z Technikum Leśnego w Starościnie

W konkurencji PRZERZYNKA PRECYZYJNA (indywidualnie)

I miejsce Jakub Molik z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju
II miejsce Michał Misieczko z Zespołu Szkół Leśnych w Lesku
III miejsce Łukasz Skorupa z Zespołu Szkół Leśnych i Ekologicznych w Brynku

W konkurencji OKRZESYWANIE (indywidualnie)

I miejsce Karol Laskowski z Technikum Leśnego w Tucholi
II miejsce Przemysław Gałązka z Technikum Leśnego Tucholi
III miejsce Kacper Gut z Zespołu Szkół Leśnych w Rucianem -Nidzie

W konkurencji  PRACA PILARKĄ (indywidualnie) – suma 5 konkurencji technicznych

Mistrz Polski Przemysław Gałązka z Technikum Leśnego Tucholi
Wicemistrz Polski Karol Laskowski z Technikum Leśnego Tucholi
III miejsce Karol Żebrowski z Zespołu Szkół Leśnych z Biłgoraja.