W dniach 3 – 8 listopada nasza szkoła gościła grupę młodzieży z CFPPAF des Vosges z Mirecourt we Francji. Oprócz wizyt umożliwiających poznanie kultury i historii naszego kraju, czyli wizyty w Krakowie i Oświęcimiu, odbyły się również zajęcia w terenie. Uczniowie francuscy gościli na terenie Nadleśnictwa Kluczbork, gdzie zostali przyjęci przez Kierownictwo Nadleśnictwa i Stacji Oceny Nasion. Zwiedzili wyłuszczarnię nasion, a następnie Stację oceny nasion. Grupa francuska zapoznała się ze wstępną oceną nasion, sposobem ich przygotowania do magazynowania i samym procesem przetrzymywania nasion w warunkach chłodniczych. W drugim etapie zwiedzania uczniowie zapoznali się ze sposobami oceniania – przez próby krojenia, ważenia i kiełkowania. Francuzi poznali także sposoby zabezpieczania młodników za pomocą rysakowania oraz poznali zasady dokarmiania i przeprowadzania polowań na terenie nadleśnictwa Kluczbork. Zwiedzili strzelnicę myśliwską i mieli możliwość zobaczenia poletek łowieckich obsadzanych roślinami motylkowymi i okopowymi. Kolejnego dnia młodzież francuska wraz z uczniami klas 2b i 2a uczestniczyli w zajęciach praktycznych. Uczniowie wykonali jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny metodą podokapową. Leśniczy leśnictwa Strzybnica opowiedział o metodach kontrolowania szkodników. Następnie grupa udała się na powierzchnię leśną do Leśnictwa Nowa Wieś, gdzie zapoznała się ze sposobami zabezpieczania upraw przed zwierzyną za pomocą grodzeń. Uczniowie zapoznali się również z metodami rekultywacji leśnej na terenie Nadleśnictwa Świerklaniec, leśnictwa Miasteczko Śląskie. Ostatni dzień terenowy, było to całodniowa wycieczka do Nadleśnictwa Wisła, gdzie młodzież odwiedziła hodowlę głuszca, stację oceny nasion i szkółkę gruntową na Wyrchczadeczce oraz hodowlę klonów świerka. Uczniowie zapoznali się także ze sposobami ochrony i zagospodarowania lasów w terenach górskich.